• 0 (342) 369 60 65 Dahili: 3200

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İlahiyat Fakültesinde 2020 – 2021 akademik yılı sonunda eğitimlerini başarıyla tamamlayan 130 öğrenci mezun olmanın sevincini yaşadı.

GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen mezuniyet programı, İlahiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencisi İbrahim Hulusi Koca tarafından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Özaydın, Gaziantep Üniversitesi’nde okuyan eğitim gören öğrencilerin sadece başarılı olmaları için değil, aynı zamanda iyi birer birey olmaları için de çalıştıklarını belirterek, “Kendi medeniyet perspektifinden hayata bakmayı öneriyor ve önemsiyorum” dedi.

Öğrencilere dört yıl içinde sadece dini konularda değil, insan ve toplum hakkında da bilgiler verdiklerini aktaran Dekan Vekili Doç. Dr. Mustafa Ünverdi, KPSS atama sonuçlarına bakıldığında GAÜN İlahiyat Fakültesinin öğretmen atama listesinde üst sıralarda olduğunu söyledi. Doç. Dr. Ünverdi konuşmasının devamında şu ifadelerde bulundu: “Dinin toplumla ilişkisini nasıl kurabileceğimizi sorguladık. Eğitim hayatınızda sizlere soru sorabilme, düşündüklerinizi saygı ve ahlak çerçevesinde ifade edebilme, fikirlerinizi paylaşma, başkalarının fikirlerine ve hayatına saygı duyma, insanlarla dostluk ve kardeşlik içinde yaşama ahlakını gösterdik. Öğrenmenin ve okumanın keyifli ve sadece insana has bir özellik olduğunu hatırlattık. Her ne olursa olsun doğru ve adil insan olmanızı, önce kendinize sonra çevrenize bildiklerinizi yansıtmanızı, insanlara faydalı olmanızı, tefekkür etmenizi, teşekkür etmeniz, çalışmadan emek vermeden hiçbir şeye sahip olmamanızı, devletimizin ve milletimizin birlik ve dirliğinin kıymetini bilmenizi, ülkemizi ve insanlığı fikirlerinizle aydınlatmak için çaba göstermenizi bekliyoruz. Öğrencilerinize, mesai arkadaşlarınıza, çevrenize ve tabi ki en başta anne-babanıza tatlı ve güler yüzle muamele etmenizi bekliyoruz.”

Mezun öğrenciler adına konuşma yapan Fakülte birincisi Zehra Yalım ise “Gaziantep Üniversitesinin bir üyesi olmaktan her zaman gurur duydum.  Dini ve kültürel mirasımızı tüm detaylarla öğrenmeye ve öğretmeye devam edeceğiz. Okulumuzdan aldığımız eğitimle daha ileriye giderek ülkemize, milletimize ve İslam dünyasına hizmet edeceğiz” diye konuştu.

Açılış konuşmaları sonrasında İlahiyat Fakültesinden derece ile mezun olan öğrencilere plaketleri verildi. Mezuniyet kütüğüne plaket çakılması ve öğrencilere diplomalarının verilmesi ile devam eden program; Fatih Zirek’in konseri ve kep atmayla son buldu.